środa, 6 listopada 2013

Kolejowiec

Nie wiem, jak nazwać budynki budowane przez kolej przed wojną dla swoich pracowników, bo "domy kolejowe", bardziej kojarzy mi się z budynkami infrastruktury kolejowej, a "domy kolejarzy" chyba w dzisiejszych czasach już za bardzo na wyrost. 

Kolejowce budowano z reguły zawsze gdzieś w okolicy infrastruktury kolejowej: torów, dworców, bocznic, lokomotywowni itp., co wydawało się logiczne - kolejarze mieli bliżej do pracy. Budynki te cechowało pewne podobieństwo, choć nie znam za wielu, żeby być znawcą. Ale mieszkałem w bardzo podobnym do poniższego, pierwszego z lewej, znajdującym się przy ul. Armii Krajowej. (Tak na marginesie: szukając dla niego odpowiedniego kadru, spróbowałem go uchwycić od strony podwórka, a że okres wegetacji dobiega końca, to odsłonił się ciekawy widok niemal znad torów relacji Zabrze-Gliwice.)

Wracając do kolejowców: poniższy oraz ten, w którym mieszkałem i spędziłem 25 lat swojego życia w Gliwicach-Łabędach, maja bardzo zbliżoną budowę. Są to dwupiętrowe klatkowce z dwoma oddzielnymi klatkami schodowymi zwieńczonymi murem naśladującym pruski (zarówno od strony podwórka, jak i ulicy), balkonami po bokach klatek (tutaj zabudowane), i elewacją mieszaną, ceglano-tynkowaną, z charakterystycznym krzyżem/krzyżami ceglanymi na elewacjach bocznych. Rzeczywiście, był to jakiś wzór, którego się trzymano. Na dowód poniżej zdjęcia z Zabrza, dla porównania widoki z internetu. Wszystkie poniższe budynki znajdują się mniej niż 100 m od torów kolejowych.

Ciekawi mnie, czy gdzieś jeszcze tego typu budynki się znajdują i kto był ich projektantem. Jest ich chyba bardzo mało (znalazłem 4, choć podobnych, ale niższych, nieco innego projektu, jest więcej), są to pojedyncze domy, nie stawiane w grupach, z reguły bardzo blisko torów. Jeśli ktoś dysponuje namiarem na tego typu budynek, proszę o kontakt.

Zabrze, ul. Armii Krajowej

Mój stary dom, Gliwice-Łabędy, ul. Strzelców Bytomskich, źródło: fotopolska.eu.


Oba powyższe to jeden i ten sam budynek, identyczny z moim rodzinnym.
Znajduje się on przy ul. Legionów w Tarnowskich Górach, źródło Google StreetView
.

Ostatni, który znalazłem: Pyskowice, ul. Wolności. Identyczny z zabrzańskim.  
Źródło Google StreetView.

4 komentarze :

 1. Te pierwsze zdjęcie dość psychodelicznie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten w Łabędach znam. Ciekawa tematyka. Być może podobna sytuacja jak w przypadku Kolei Transwersalnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd znasz ten w Łabędach?
   No i co z tą koleją?

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...