piątek, 1 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże"

Szczęść Boże to handlowa ulica w dzielnicy Zabrze Centrum-Południe. Znajduje się ma niej m.in. tam budynek słynnego ZUSu oraz mniej słynny market "Biedronka". Ulica ta stanowi oś kwartału o tej samej nazwie. Kwartał w zasadzie obejmuje zabudowania wraz z podwórkami wokół wspomnianej ulicy, z pominięciem narożnika z ul. Mehoffera (to przecież Kwartał "Kobylińskiego") oraz z uwzględnieniem grupy kamienic przy rogu ul. 3 Maja i Szczęść Boże.Pokaż fz_szczesc boze na większej mapie

Kwartał ten jest dosyć bogaty w starą zabudowę - w sumie jest to pierwszy kwartał na moim blogu o tak silnych cechach wielkomiejskich (dużo gęsto stojących kamienic).

Zacznę od skromnej zabudowy podwórka na brzegu Kwartału, tuż przy Kwartale "Kobylińskiego" . Niestety teren prywatny, ale jakoś udało mi się zagadać gospodarza i cykłem jeden obrazek (zresztą brama była otwarta, więc chyba można było wejść?). Musiałem mieć ten zaułek.
Tuż obok znajduje się podwórko z wykorzystaną częściowo przestrzenią przez nową zabudowę. 
Jednakże trochę staroci się ostało, w tym stare ginące komórki przydomowe (czy tam chlewiki...)
 
 Idąc dalej znajduję świetną wysoką kamienicę o dosyć skromnej elewacji, ale za to z otwartym dosyć ciekawym podwórkiem.Znajduje się na nim malutki budynek gospodarczy, centralnie ustawiony, przy którym malowniczo położyła się piaskownica. Dziwny może jestem, ale ciekawy to dla mnie widok. 
Jutro c.d. Kwartału.
 
 


2 komentarze :

 1. Rafał Tylenda1 lipca 2011 16:47

  Znam trochę ten rejon :P była tam kiedyś też wypożyczalnia filmów Hollywood nie wiem czy jeszcze jest
  W Biedronce :P też bywałem.A co do zdjęć tu nie mogło być inaczej są świetne tak sobie myślę czy nie zrobić filmu o tej ulicy :P a jak tam z ospą lepiej już?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hollywood Video już nie ma od dosyć dawna - teraz jest sklep z chińszczyzną. Co do filmu, to świetny pomysł. Dobrze by było tez na innym medium utrwalać to, co zanika.
  Już w sumie po ospie, ale muszę to dochorować do końca, dzięki.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...