niedziela, 15 maja 2011

Kwartał "Kobylińskiego"

Gdy niechcacy znajdziesz się na niemal w samym centrum miasta, na ul. 3 Maja, przy dosc ruchliwym skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego i Lutra, nad którym góruje piękna wieża ciśnień Szpitala Klinicznego nr 1, po kilku krokach ul. Krasińskiego natkniesz się na niewielki placyk. Zielony skwerek służacy za kanciaste rondo znajduje się tuż obok długaśnego wygiętego budynku mieszkalnego z lat 30 XX w. Ten budynek, jego podwórka, wspomniany skwerek/rondo oraz ściana budynków przy ul. Kobylińskiego.


Pokaż fz_kobylińskiego na większej mapie


Na teren podwórka można dostać się przez dwa stare tunele (bramy).
 Samo podwórko nie zachwyca szczególną ilością interesujących elementów, jednakże długa łukowata ściana głównego skrzydła budynku malowniczo otacza jego teren, pokryty głównie przydomowymi ogródkami.
Malownicze gołębniki na jednym z ogródków (tak, tak, te na drugim planie).
Posylwestrowy widok z okna jednek z klatek schodowych.
 Od strony północnej podwórko nie posiada bramy - wejśc można na nie od podwórka poniższej, starej i interesującej kamienicy. Podwórko to, ze względu na teren wspólny z omawianym wyżej podwórkiem, wraz z budynkiem zaliczyłem do Kwartału "Kobylińskiego".

4 komentarze :

 1. Moja Ciocia Mieszka niedaleko (bo na szczęść boże) lecz osobiście w miejscu zdjec nigdy nie bylem jednak jak tylko będę w Zabrzu muszę sobie podrukować mapki stad :P i po kolei pozwiedzać wszystkie stare podwórka Pozdrawiam
  Rafał Tylenda

  OdpowiedzUsuń
 2. fajny pomysł - polecam; nawet nie chodzi tu o stare podwórka, ale raczej o chęć przyjrzenia się miastu (Zabrzu) jakby od tyłu, bo jest wiele pięknej architektury wartej uwiecznienia ot tak, jak jest widoczna z ulicy, ale jest też wiele mało ciekawych budynków, które swoje piękno lub choćby "inna twarz" ukazują właśnie od strony podwórka; i to one w wielu przypadkach są jeszcze nośnikiem tego starego Śląska, a nie odnowione już elewacje, widoczne od ulicy

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się napatrzeć! Pierwszy raz widzę tak interesujące fotografie zabudowań miejskich. Gratuluję pomysłu :)

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Echm, dzięki dzięki, ale te fotografie w tym stylu, to już przeszłość.

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...