poniedziałek, 4 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże", cz. 3

Północna część ul. Szczęść Boże to w zasadzie, poza opisanym w poprzednim poście zespołem kamienic i dwoma osobnymi kamienicami, sama nowa architektura: budynek ZUS i zabudowa pawilonowa z Biedronką. Jednak strona południowa może poszczycić się jeszcze kilkoma świadkami przeszłości.


Tuż obok poprzednio opisywanego podwórka "za płotem" znajduje się kolejne podwórko, z bardzo klasyczną elewacją podwórkową, czyli "kocie uszy" - dwa pionowe ciągi z kanalizacją (wc) o przekroju trójkątnym, wystające poza obrys bryły budynku.
Z drugiej strony podwórka ustawiona w jego osi ceglana budka, czyli budynek gospodarczy typu komórek przydomowych, ale - o dziwo! - z dwuspadowym dachem.
Na kolejnym podwórku (tzn. dopiero za GSG) znajduje się... inna kamienica - taki sympatyczny ewenement. Nie twierdzę, że to jakaś wybitna rzadkość, jednakże nie jest to typowe rozwiązanie podwórkowe (w okolicy znam takie trzy, choć może być ich więcej).
Widok z korytarza powyższej kamienicy.
4 komentarze :

 1. Fajny zabieg dają kibelki na klatkach w takich kamienicach (1zdj) - tworząc takie charakterystyczne symetryczne trójkąty. Przyjamniej się to nie zawala jak np. ostatnio w Bytomiu kible przytulone do kamienicy jako kwadratowe klocki kiepsko zespojone z budynkiem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. A, no wiesz - one są przez to zespojone ze strukturą. Niemieckie porządne budownictwo. Nie wiem za to, co to za kamienica w Bytomiu z dobudowanym pionem kibelkowym (czyli poza strukturą) - chyba czegoś takiego nie widziałem jeszcze. Czy to aby nie jakaś przeróbka lub też powojenna robota?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele pewnie dobudowano w polsce ludowej, szczególnie te tynkowane. A jak się tego nie zespoi choćby ankrowaniem z budynkiem to w takim mieście jak Bytom - czyli jedną wielką szkodą górniczą wali się to jak domki z kart.
  Z resztą jedno takie cudo muszę sfotografować w Chorzowie - widok na prawdę zdumiewający:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A widzisz, czyli jednak powojenne korekcje...
  Sfotografuj, wrzuć na bloga i daj znać (choć i tak go obserwuję na bieżąco),

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...