poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Znów eksperymentowałem

Z braku odpowiedniej pogody (czytaj: z nadmiaru słońca), odwiedzanie kolejnych kwartałów Zabrza trochę zawisło. Natomiast w sobotę rano chmurki powitałem z radością. Dysponując czarnym jak noc filtrem szarym poszedłem zabawić się znów w długie czasy. Poniżej efekt. Stwierdziłem jednak, że ostre słońce pełni dnia nie jest za dobra porą dla takich zdjęć. Nie, nie dlatego, że nie mogę uzyskać długich czasów - w zasadzie 90 sekund bez niczego można osiągnąć w słoneczny letni dzień - problemem jest jednak przysłona. od 40 sekund wzwyż muszę przekraczać f/13, co daje, niestety, już istotny zanik szczegółów (optymalnie f/5,6-f/11), spotęgowany jeszcze szkłem filtra. W poprzednim poście prezentowałem zdjęcia z f/8, więc rozdzielczość obrazu była maksymalna.

Poniżej pierwsze zdjęcie wykonane jeszcze na f/11 - jeszcze rozsądnie ostre. Późniejsze na otworach f/16-f/18 w 100% powiększeniu zostawiają jednak wiele do życzenia. Znów się czegoś nauczyłem.

Budynek Głównej Komendy Policji oraz Centrum Edukacji
Piękna wieża ciśnień (wodna) na Zamoyskiego.
 Zabrzański dworzec (przyjeżdża i odjeżdża pociąg).


5 komentarzy :

 1. jasny gwint! niesamowite efekty daje ten filtr. chyba zakupie taki i wroce do fotografowania Zabrza...

  OdpowiedzUsuń
 2. hej!
  1. a co, nie fotografujesz Zabrza?
  2. w sumie tylko chmurki płyną i ostrości jakieś takie wyraźniejsze, ale i dużo problemów, o czym piszę w tym poście; no ok, można się trochę inaczej pobawić, bo całe zdjęcie różowawe jest w oryginale i trochę inaczej reaguje na obróbkę

  OdpowiedzUsuń
 3. No No :P gratuluję świetnych zdjęć szczególnie Dworca.
  A tak przy okazji słyszałem że niedługo kończy się przetarg na przyszłoroczny remont Hotelu Admiral Palast (Monopol)

  OdpowiedzUsuń
 4. @fifek, no wlasnie od jakichs dwoch lat nie. przerzucilem sie na pieknie kobiety :P
  nie tylko chmurki i ostrosc. zwroc uwage, ze ulice sa puste - nie widac ludzi, samochodow raczej tez nie. to jest dla mnie bardzo wazne.
  ale generalnie da sie tez kolorowe zdjecia z tym filtrem robic?

  OdpowiedzUsuń
 5. kolorowe da się, ale wychodzi różowo-fioletowy zafarb, wiec trzeba skorygować, ale czy na 100% efekt jest zadowalający to nie wiem, bom nie próbował

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...