wtorek, 16 sierpnia 2011

Zabawy z długim czasem naświetlania

Minął urlop i można spokojnie robić zdjęcia dalej. Jakoś tak jednak naładowany inspiracjami spróbowałem pobawić się fotografią nieco inaczej. Swego czasu wydałem kupę kasy (4 stówy!) na zakup filtra szarego ND 3,0 Heliopana, żeby pobawić się w LTEP, czyli Long Time Exposure Photography. Zrobiłem kilka testowych zdjęć, ale jakoś mnie nie zachwyciły, a do tego długi czas oczekiwania na naświetlenie klatki i jej wywołanie zniechęciły mnie. Przeleżał ten czarnulek u mnie w torbie około roku, no i teraz po zastrzyku inspiracji postanowiłem zabawić się jeszcze raz. Poniżej kilka ujęć z godzinnego wieczornego dzisiejszego spaceru po mojej zabrzańskiej okolicy.

Co mnie zdziwiło, jak już zobaczyłem te zdjęcia na kompie - taka ostrość! Często robiłem zdjęcia ze statywu, ale żeby otrzymać taką żyletę (może to tylko subiektywne odczucie). Wrzuciłem tez owe na swoje konto w Panoramio (lubię gwałcić ten serwis). Najmniej jestem zadowolony z Wincka (Pstrowskiego), no ale to pomnik, a nie budynek, więc mniej wyraziste linie rysują się na zdjęciu.

Kościół ewangelicki Marcina Lutra.
Kościół pw. św. Anny.
Wieża ciśnień Szpitala Klinicznego nr 1.
Pomnik Wincentego Pstrowskiego i "słynna" zabrzańska fontanna.

4 komentarze :

 1. Ostrość Zdjęć rzeczywiście robi Wrażenie warto było wydać Kase:) a co do miejsc na nich to same znane dzisiaj :) no i chyba najlepiej zachowana z Zabrzańskich wież ciśnień o reszcie żal wspominać...:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz, ostrość to nie wina filtra, ale długiego czasu naświetlania, który ten filtr umożliwia. Dzięki jak zwykle za komentarz. Reszta wież słabo się ma, ale miejmy nadzieję, że ktoś o nich pomyśli (jedną z terenu dawnego "Linodrutu" straciliśmy już przecież).

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. No nareszcie jesteś! :) Bardzo ciekawe efekty z tym filtrem wychodzą. Co do Panoramio to kiedyś entuzjastycznie do tego podchodziłem, ale jak mi miesiąc dwa zdjęcia publikowali na GE to olałem temat. Czy teraz coś się w tej kwesti zmieniło? Trzeba coś czekać czy znacznik od razu stawiany jest na GE ? Pytam, bo masz tam dużą ilość zdjęć.
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 4. No ja już od chyba 4 dni :O))
  Wiesz co, czekam na publikację góra do 2 dni. Teraz im to sprawnie idzie bardzo. Polecam, bo fajna sprawa na miejscówki.

  Pozdro

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...