poniedziałek, 13 maja 2013

EC Zabrze

...czyli efekty sobotniej wycieczki. 

Przyjemnie, że niektóre zakłady zdobywają się na tego typu akcje (zresztą to już nie pierwszy raz): wpuszczamy ludzi z zewnątrz, opowiadamy im o historii i teraźniejszości zakładu i jeszcze pozwalamy im fotografować. To ostatnie podobało zresztą mi się najbardziej. 

Na początku pokazano nam krótką prezentację o zakładzie, a następnie odbył się spacer po zakładzie w towarzystwie 3 sympatycznych inżynierów. Hala turbin, sterownia, spacer po terenie i dyszownia (lub coś w tym stylu, czyli "podpiwniczenie" kotła). Całość równe 2h. Bardzo fajnie, choć liczyłem na więcej, że będzie więcej do oglądania, że zakład jest ciekawszy. Niewątpliwą dla mnie zaletą tego zakładu jest wiekowa imponująca zabudowa (biurowiec, hala turbin, mniejsze budynki na terenie zakładu, choć już nieco zaniedbane). Podsumowując: więcej takich akcji! Brawo EC Zabrze!

Poniżej kilka impresji: hala turbin i główny budynek zakładu (biura, wspomniana hala i zabudowa kotła - ta stalowa konstrukcja nad budynkiem, to elektrofiltry). CDN
4 komentarze :

 1. Wczoraj zajrzałem do Ciebie, i byłem zły, zły że nic o takim otwartym dniu nie wiedziałem - a chciałbym to zobaczyć :).
  Impresje udane, a widok z ostatniej fotografii szczególnie bliski :)
  BTW brakuje tego 3 komina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale którego komina?
   Co do wycieczki, sam się dowiedziałem chyba we wtorek i to pokątnie, a było na różnych stronach ogłaszane:

   http://www.nz24.pl/aktualnosci/w-sobote-zwiedzanie-elektrocieplowni-zabrze/
   http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,13872846,Slaskie__EC_Zabrze_mozna_zwiedzic_11_maja__EC_Szombierki.html
   http://www.media.fortum.pl/aktualnosci/125/zabrzanska-elektrocieplownia-fortum-otwarta-dla-mieszkancow-dowiedz-sie-jak-powstaje-cieplo-i-prad

   Usuń
 2. http://fotopolska.eu/foto/266/266164.jpg - trzy kominy :), jak dobrze pamiętam to 3 muszkieter poległ w zeszłym roku.

  Zdaje się że umknęły mi te wszystkie zapowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależało mi na budynku raczej, niż na kominach. A stoją wciąż wszystkie trzy.

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...