piątek, 19 czerwca 2009

01. Wokół Linodrutu cz.1

Moja pierwsza wyprawa foto, a ma być ich kilka (-naście, -dziesiąt, -set). Wybrałem proste rozwiązanie, bo "Linodrut" widzę z okna. Więc blisko i... łatwo. Nie umiem jeszcze robić reportaży, boję się nieco ludzi; może nawet nie chcę. Ma to być subiektywna fotorelacja z danego tematu. Zapraszam do obglądnięcia, komentowania, oceniania. Jak znajdę czas, będzie cz. 2, czyli wschodnia ściana, od strony Os. Sobieskiego (które też "przelecę" z czasem).

Aha, co było celem? Ehm, w zasadzie tak, jak w temacie - fotorelacja z tego, co jest wokół murów rzeczonego zakładu: co zauważyłem i chciałem uwiecznić.

Krótka historia zakładu:

Tradycja Zakładu produkcji lin i drutu w Zabrzu sięga 1855 roku. W tym roku majster powroźniczy Adolf Deichsel utworzył zakład produkujący liny konopne. W krótkim czasie oprócz lin konopnych rozpoczęto produkcję lin stalowych z drutów o wytrzymałości ok. 60 Kg/mm2. Odbiorcą pierwszej liny stalowej była kopalnia "Królowa Luiza" w Zabrzu. Przełomem w produkcji lin stalowych było wprowadzenie specjalnej metody hartowania drutów, co umożliwiło wykonywanie drutów o wytrzymałościach powyżej 120 Kg/mm2. Na przełomie XIX i XX wieku zakład posiadał wszelkie niezbędne wyposażenie do produkcji drutów i lin stalowych. Napęd zabezpieczała siłownia parowa. Głównym asortymentem produkowanych lin były liny wyciągowe do szybów górniczych, liny do kolejek linowych, liny okrętowe oraz liny do lokomobili parowych służące do orki ziemi uprawnej. W roku 1945 zakład został przejęty przez władze polskie bez wyposażenia maszynowego, bowiem maszyny produkcyjne zostały wywiezione do Związku Radzieckiego w ramach reparacji wojennych. Podjęto jednak decyzje o utrzymaniu produkcji na zakupionym parku maszynowym oraz częściowo na maszynach zbudowanych we własnym zakresie. W latach późniejszych dokonano wymiany parku maszynowego na nowe maszyny ciągarskie i liniarskie. W roku 1972 na bazie zakładu w Zabrzu utworzono Śląskie Zakłady Lin i Drutu "Linodrut" Zabrze w skład których wchodziły zakłady w Zabrzu, Sosnowcu, Bytomiu i Wałbrzychu. Zmiany polityczne i gospodarcze doprowadziły w latach 90-tych do usamodzielnienia się zakładów "Linodrutu". Końcowym etapem zmian własnościowych
był zakup zakładu w Zabrzu przez prywatnego inwestora. Zakład w nowym układzie właścicielskim produkuje w dalszym ciągu druty i liny stalowe pod nazwą "Trawipol II" Sp. z o.o. Zabrze.


Widok "Linodrutu" z lotu ptaka (ok. 1890 r.):

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...