środa, 3 lutego 2010

09. Kwartał "Armii Krajowej" - cztery budynki

Przy ul. Armii Krajowej znajdują się 4 przytulone do siebie budynki, pamiętające jeszcze starą zabudowę, którą w latach 80 zastąpiły 3 nowe bloki naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy. Dwa z nich, te na pierwszym planie, pochodzą z początków XX w. (1900-1920); dwa pozostałe prawdopodobnie z lat 30-40 tegoż wieku. Wszystkie posiadają podwórka.

5 komentarzy :

 1. Witam Panie Rafale, jako mieszkaniec jednego tychże 2 budynków ktore okresla Pan na lata 30,40 sugeruję że są one jednak starsze, z tego co wiadomo niedawno stuknęła im setka(100 lat),w czasie wojny miesiły tu się jakieś biura, natomiast gdy wejdzie Pan na podwórze i zejdzie po skarpie na dół do rur ciepłowniczych to miejsce to było określane jako "stołówka"(chyba żołnierska) bo taki budynek w czasach wojny się tam mieścił a wiem to od starszych już niestety nieżyjących lokatorów gdy po wojnie budynki przejęło PKP i przeznaczyło na mieszkania. Same lokale nie były raczej poprzednio mieszkalnymi gdyż nie posiadały łazienki. Pomieszczenia łazienki zostały wykonane w późniejszym okresie i zostały wydzielone z obszernej kuchni. Ubikacji nie było też na półpiętrach a jedyna toaleta znajdowała się w piwnicy budynku. Z dzieciństwa pamiętam również zabudowę drugiej strony ulicy wyburzoną pod bloki. Ostał się tylko budynek ze sklepem ABC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za cenne informacje!!
   Bardzo się na tym nie znam i założyłem tylko, że to dosyć proste budownictwo sugerowało nieco późniejsze daty, niż początek XX w., ale raczej niżej niż 1910 bym im nie dawał, co Pan zresztą potwierdza.
   Chcę tam jeszcze raz zajrzeć i udokumentować tą pierzeję już w kolorze, tak że pozwolę sobie wykorzystać informacje zawarte w powyższym komentarzu. Nie dysponuje Pan może jakimiś starszymi zdjęciami tych kamienic i okolic?

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Witam Pana. Ciesze się że mogłem pomóc, co do zdjęć muszę pogrzebać w pudełkach ze zdjęciami (ale to po Nowym Roku), jak coś znajdę to dam znać tu lub na facebook. Jesli chodzi o obecny stan budynków to będzie on istniał do wiosna /lato 2014 potem budynki zostaną ocieplone a brama między nimi odnowiona.Pozdrawiam Wojciech Styś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to muszę się zatem spieszyć z dokumentacją obecnego stanu. Proszę dać znać tu lub na fb, jak znajdą się jakieś zdjęcia.
   Sam jestem ciekaw, jak to wyglądało.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. OK, spróbuję pogrzebać, kamienice po drugiej stronie należały do naszych dobrych znajomych, którzy byli właścicielami budynku mieszkalnego a w oficynie mieli magiel ręczny. Budynki te stały po lewej stronie ABC patrząc od frontu. Jeśli nie znajdę dobrych zdjęć u siebie to zapytam tychże znajomych napewno mają zdjęcia swojej dawnej własności :-)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...