sobota, 30 kwietnia 2011

piątek, 29 kwietnia 2011

Kwartał "Królewska" c.d.3

Tym razem zachodnia część kwartału, czyli od ul. Sobieskiego. To tutaj znajduje się bardzo ciekawy narożny budynek, jeden z ciekawszych w okolicy i jeden z dwóch przy ul Sobieskiego.

Ponadto udało mi się wejść na podwórko, które zawsze mnie intrygowało, bo "wyrastają" z niego aż dwa kominy, co widać na tym zdjęciu z sąsiedniego podwórka. W końcu się wyjaśniło - to stary mały budyneczek z wysokim kominem, posiadający część mieszkalną na piętrze i gospodarczą na parterze. Niestety nie udało mi się dowiedzieć, co tam wcześniej było. Piekarnia? Kuźnia?

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Kwartał "Królewska" c.d.2

Jak już piszę o ul. Królewskiej, to warto zajrzeć na jej niewidoczną część. Naprawdę są tam interesujące podwórka - relikty dawnych czasów. Kolejność analogiczna do obiektów z poprzedniego posta.


niedziela, 24 kwietnia 2011

Kwartał "Królewska" c.d.

Kontynuuję temat tego kwartału, bo jest dość rozległy. W poprzednim poście, dotyczącym tego kwartału, skupiłem się na narożnym budynku z odkrytym podwórkiem u zbiegu ul. Królewskiej i Sobieskiego. Tym razem ściana północna kwartału, czyli zabudowa ul. Królewskiej.
Pokazana w zapowiedzi tego kwartału panorama ul. Królewskiej uwidacznia różnorodność zabudowy tej ulicy po stronie opisywanego kwartału. Budynki tu stojące, choć pozbawione szczególnych urozmaiceń architektonicznych, ba, nawet może nie przyciągające od razu wzroku, cechują się jednak fajnym przedwojennym klimatem. Ciekawym jednak, ile jeszcze postoją?

Ze względu na kolory, na dwóch zdjęciach pokusiłem się o nie konwertowanie do skali szarości

Kwartał "Chodkiewicza" - suplement

Jeszcze nawiązanie do tego postu.
Zawsze fascynował mnie ten budynek. Nie jest to jakaś tam rewelacja architektoniczna, ani klimatyczna staroć. Jednak długi budynek (rozpięty na 3 ulicach), łukowate wejścia na każdym skrzydle oraz takoważ brama od ul. Sobieskiego, dają pewien sympatyczny efekt, mi osobiście kojarzący się z wielkomiejską architekturą miast pokazywanych na protestanckich wyobrażeniach bożonarodzeniowych (choć fakt, brakuje tu śniegu). Jako przykład zamieszczam tutaj zdjęcie jednego z obrazków namalowanych na stalowej puszce po kawie/ciastkach, którą dostałem w I poł. lat 80 w paczce z "Efu". Zresztą to, że tak bardzo kocham miasto jako zbiór odpowiednio poukładanych budynków, a w szczególności poniemiecką architekturę, chyba podświadomie zostało mi zaszczepione widoczkami z owej puszki.

Może nadużyciem byłoby tu słowo "podobny", ale w rzeczy samej powyższy narożny zabrzański budynek ma coś z budynku po lewej na poniższym obrazku z puszki - ten łukowaty portal, 3 rzędy okien i ledwo widoczny, ale niemal identycznie ustawiony na dachu komin.

Kwartał "Królewska"

Kwartał "Królewska" to jeden z najstarszych kwartałów położonych przy ul. Sobieskiego lub innymi słowy - na zachód od ul. de Gaulle'a i na północ od ul. Roosevelta. Jest to relatywnie mały kwartał, ale bogato usiany stareńką poniemiecką zabudową. W okolicy dorównuje mu w zasadzie jedynie Kwartał "Sierotki" (o którym później). Kwartał ograniczają ul. Sobieskiego, Królewska, Brzóski i Brodzińskiego. Jednak tu należy się małe wyjaśnienie - do tego kwartału nie zaliczam "nowoczesnych" (bo z lat 40) modernistycznych budynków przy samej ul. Brzóski. Ciekawy kwartał - na przystawkę budynek i podwórko na rogu ul. Sobieskiego i Królewskiej. Jedyne tak otwarte podwórko w okolicy.


Pokaż fz_królewska na większej mapie



środa, 20 kwietnia 2011

Kwartał "Szczepaniakowej"

Kwartał ten obejmuje zabudowania pomiędzy ul. Roosevelta, Sobieskiego, Chodkiewicza i Szczepaniakowej z uwzględnieniem budynków po północnej stronie Lidla oraz budynku przy ul. Szczepaniakowej, nie należących do os. Brzóski. Ciekawe stare obiekty znajdują się w zasadzie tylko przy ul. Sobieskiego i Szczepaniakowej, z tym, że te ostatnie to z reguły prywatne kamienice o nieciekawej elewacji z zamkniętymi i odnowionymi podwórkami. Choć jest tam kilka ciekawych świadectw przeszłości. Poniżej zdjęcia budynku (jest to budynek widziany np. z parkingu Lidla - czerwona cegła i dwuspadowy dach) i jego podwórka, który od dawna mnie interesował, ale nie umiałem się do niego zabrać. Ale od czego są klatki schodowe pobliskich domów? 


Pokaż fz_szczepaniakowej na większej mapie




piątek, 15 kwietnia 2011

Kwartał "Przy Komendzie"

Główna ulica kwartału jest ul. 1 Maja. Kwartał w zasadzie obejmuje budynek Głównej Komendy Policji w Zabrzu oraz Zabrzańskiego Centrum Edukacyjnego oraz okolice. Konkretnie jest to kwartał pomiędzy ul. de Gaullea'a, terenem DMiTu, os. Sobieskiego, oraz starymi kwartałami po drugiej stronie ul. 1 Maja. W kwartale tym w zasadzie nie ma wiele "staroci" do pokazania (pomijam zacną architekturę wspomnianego gmachu oraz neogotyckiego budynku SP nr 5 na ul. Królewskiej). Jednakże przy ul. 1 Maja znajdują się 3 stare kamienice z dosyć interesującym "zapleczem"; elewacje zewnętrzne pomijam. W jednym przypadku nie mogłem powstrzymać się od zamieszczenia kolorowego zdjęcia. Kolejność zdjęć: zaczynam od lewej, od ul. Sobieskiego. 


Pokaż fz_przy komendzie na większej mapie





środa, 13 kwietnia 2011

Kwartał "Damrota"

Ostatnimi dniami zawędrowałem z aparatem do innej dzielnicy (sic!). Nie to, że nie chadzam po całym Zabrzu z aparatem, ale dla celów bloga na razie moim celem jest Zabrze Centrum Południe. Tak więc uderzyłem do północnej części Zabrza Centrum, a konkretnie do Kwartału "Damrota" (przypominam, że podział Zabrza na kwartały, jaki prezentuję na moim blogu jest czysto subiektywny, choć staram się, aby był uzasadniony). Kwartał ów to po prostu zabudowa wokół ul. Damrota (jej północnej części), ograniczona od południa torami kolejowymi, od północy ul. Wolności, od wschodu terenem kościoła p.w. św. Andrzeja (wraz z cmentarzem), a od zachodu terenem os. "Przy torach" (bloki przy ul. Poprzecznej) i ul. Trocera (jej południową częścią).
Tak się fajnie składa, że Kwartał "Damrota" to tylko stara zabudowa, na którą składa się w zasadzie 4 budynki z podwórkami (mniam, uwielbiam stare podwórka), ruiny browaru Sauera (1893) i 5 osobnych budynków z małymi, niezamkniętymi i/lub szczątkowymi podwórkami.


Pokaż fz_damrota na większej mapie

W tym poście tylko wspomniany wyżej browar i najbliższa okolica.

Kwartał "Armii Krajowej" - suplement

Pokusiłem się o wejście na klatkę schodową budynku, o którym już pisałem w tym poście. Na I piętrze z okna klatki schodowej ujrzałem taki oto widok. Skajowy fotel na podwórku, dach zabudowy podwórka i wieża pobliskiego kościoła p.w. św. Andrzeja (to już dzielnica Zabrze Centrum Północ) jakoś ładnie mi razem zagrały.
 Sama klatka schodowa była jednak mniej inspirująca.

Zmiana nr 2

Czas na kolejne zmiany. Chodzi o budowę nowego budynku przy ul. Sobieskiego i odnowę elewacji z nim sąsiadującego. Niestety, nie mam widoku placu, na którym jest budowany ten nowy dom, w tym samym rzucie, co najstarsze zdjęcie. Jednakże zmiana została uchwycona.

Widok pierwotny.
 Położone fundamenty.
Elewacja odnowiona i nowy budynek niemal ukończony.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Kwartał "Narutowicza"

Kwartał "Narutowicza" to kwartał znajdujący się w dzielnicy Zabrze Centrum-Południe, tuż obok dawnych Zakładów Mięsnych "Maćko" i zaraz naprzeciwko Domu Muzyki i Tańca. Zlokalizowany pomiędzy linią kolejową Gliwice-Katowice, ul. de Gaullea'a, 1 Maja i Mehoffera. Najbardziej widoczną granica tego kwartału jest ciąg budynków przy de Gaulle'a i 1 Maja, widoczny w poprzednim poście.


Pokaż fz_narutowicza na większej mapie

piątek, 8 kwietnia 2011

A pod DMiTem znów stau

Z dzisiejszego spaceru.

Fleszem nocą 2 - okolice DMiT

Podczas wieczornej wyprawy z fleszem, zahaczyłem również o Dom Muzyki i Tańca, a raczej jego okolice. Teren wokół przybytku rozrywki bogaty jest w surrealistyczne kształty - jestem z tego efektu zadowolony.











LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...