Strony

czwartek, 30 kwietnia 2015

Nie widzia(l)ne Zabrze

Nie widziane, bo to miejsca rzadko odwiedzane przez ludzi; niewidzialne, bo nocą niemal niezauważalne, nie zwracające na siebie uwagi, nieatrakcyjne. Oba widoki niemal z tego samego punktu pomiędzy torami na wiadukcie nad ul. de Gaulle'a. Tory, krzaki, cisza...



środa, 29 kwietnia 2015

Prawie z góry

Prawie, bo to tylko wiadukt nad de Gaulle'a, ale też w miarę wysoko. Na pewno ciekawy punkt do obserwacji miasta z góry. Ok, z podwyższenia.


wtorek, 28 kwietnia 2015

Lubię to!

Jest już tak fajnie: ciepło, dni dłuższe i florę w końcu widać. A w tej ciepłej wiośnie ciche spokojne podwórka żarzą się na pomarańczowo. Już inny kolor nieba i powietrza. Brakuje tylko ludzi w oknach i bawiących się dzieci.
Na zdjęciu "zaplecze" budynków przy de Gaulle'a.



środa, 15 kwietnia 2015

Nawarstwienie 235

Tak z co najmniej pięciu ulic (Wolności, Goethego, Szczęść Boże, Lutra i Krasińskiego) budynki są widoczne na tym zdjęciu, zrobionym z ośmiopiętrowca przy ul. Wolności 235, tworząc całkiem sympatyczne nawarstwienie, kumulację i zagęszczenie urbanistyczne. Kocham, że tak jest w Zabrzu. Kocham, że jest tak na całym Górnym Śląsku. Idylliczny obraz uzupełniałyby kominy, ale i na to przyjdzie czas.


wtorek, 14 kwietnia 2015

Strona "Media" - zapraszam!

Zapraszam do zaglądania na nowo utworzoną stronę "Media" widoczną u góry bloga, gdzie znajdują się dotychczasowe publikacje i wystawy mojej fotografii. Można tam sobie np. przeczytać cały artykuł, który pojawił się w papierowym wydaniu "Głosie Zabrza i Rudy Śl." w Sylwestra 2014. 

Strona będzie miejscem, gdzie będę udostępniał wszelkie informacje związane z publikacjami, artykułami i wystawami moich zdjęć. Zapraszam!

Siedzo, palo, grajo i gadajo

Dzisiaj już wszyscy majo komórki, czyli wieczorna scenka rodzajowa pod kwitnącym wiosennie drzewkiem z gołąbkami na podwórku Wolności 235.


poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Na bogato

Bogactwo form szczytów zabrzańskich kamienic w centrum przy ul. Wolności zaskakuje. Z reguły nie spoglądamy do góry w kierunku dachów i szczytów budynków, tym bardziej w Zabrzu, gdzie z założenia "nie ma na co patrzeć". A tu proszę: holenderskie szczyty niemal jak we francuskim Arras, różnorodne lukarny na dachach, wieżyca ze szpiczastym hełmem i wybór kominów. 

A gdzieś tam dalej na drugim planie zabudowa nowoczesna (hotel, centrum handlowe), a z tyłu i na horyzoncie architektura przemysłowa (zabudowa "Huty Zabrze" z wieżą ciśnień i Koksownia "Jadwiga"). Architektura do wyboru i koloru.

Zdjęcie zrobiłem, jak i dwa w poprzednim poście, z ośmiopiętrowca przy rogu Wolności i de Gaulle'a.


niedziela, 12 kwietnia 2015

Biblioteka

Jakoś bardzo ciepło skojarzył mi się ten widok bloków przy ul. Barbary, stojących w jednym rzędzie, a w widzianej perspektywie sprawiających wrażenie półek z książkami w jakiejś wielkiej bibliotece. A że kocham bardzo książki, a półki pełne książek i biblioteki bardzo pozytywnie i ciepło mi się kojarzą, to poniższy widok też bardzo lubię. Usiadłbym jako wielki olbrzym pod takimi półkami i, czytając książki, ogrzałbym sobie nogi w światłach ul. Wolności.

Ale pojechałeeem!

W szerszej perspektywie (drugie zdjęcie) widok traci już nieco swój "bibliotekarski" urok, choć w sumie... bloki Kowalskiej/Barbary mogłyby być regałami w jakiejś bibliotece.



piątek, 10 kwietnia 2015

Widoki maciejowe

Rozwidlenie ul. Srebrnej i jeszcze raz Maciej z nasypu kolejowego tuż za ekranem DK 88. To tak gwoli uzupełnienia ostatnich kadrów z Maciejowa. Czas zatem na udać się w poszukiwaniu nowych nocnych widoków Zabrza.



środa, 8 kwietnia 2015

Silver Street

Czyli ul. Srebrna (choć wygląda jak złota) z widokiem na... Szyb Maciej (patrz też poprzedni post).
Zdjęcie wykonałem z nasypu, na którym jeszcze niedawno (w 2013) leżał nieczynny już wiadukt kolejowy (czy ktoś wie, co to była za trasa?).


wtorek, 7 kwietnia 2015

Maciek

Skoro był już Gwidon, zatem niech będzie i Maciek.
Na zdjęciu Szyb "Maciej" w Maciejowie przy ul. Srebrnej, a zdjęcie robione z nasypu DK 88 też przy tej ulicy (w zasadzie jej bocznej odnogi, ale przynajmniej ma tę samą nazwę).
Widok zaobserwowałem kiedyś przypadkowo, jadąc wspomnianą trasą w kierunku Gliwic. A że idzie wiosna, musiałem skorzystać z tego widoku, wykorzystując jeszcze brak liści. Musze przyznać, że jego zdjęcia od tej strony dotychczas jeszcze nie widziałem.


poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Między (od)nogami

Kontemplacja na poniedziałek.
Cztery trasy (2 x Al. Korfantego, DK 88 i tory kolejowe) w jednym miejscu. Poza tym, jakaś taka... cisza.


niedziela, 5 kwietnia 2015

Trzy osiedla

Krótki odpoczynek od nocnych widoków Zabrza z góry, choć wciąż nocne. Ten wieczorny wypad był przypadkowy i w innym celu, dlatego te 3 zdjęcia powstały w zasadzie przypadkiem. Ale jakoś tak się złożyło, że będąc przy Al. Korfantego można z niemal jednego miejsca zobaczyć 3 różne zabrzańskie osiedla: Kopernika, Hermisza i Kotarbińskiego. Poniżej krótkie impresje na ich temat. To było tylko 20 minut w (prawie) mrozie.





sobota, 4 kwietnia 2015

Ciężko znaleźć

Pamiętałem ten widok sprzed ponad 3 lat, kiedy tam ostatnio byłem. Liczyłem jednak na otwarte okno na klatce schodowej piętro wyżej. Niestety, wciąż zaklejone pianką montażową. Pozostało zatem drugie piętro. Jeździłem po Kończycach i szukałem jakiegoś wysokiego punktu, aby uchwycić nocną panoramę tej dzielnicy, jednak bez skutku. Poza wieżą kościoła naprawdę ciężko o dogodny punkt widokowy z góry. Chociaż mam pewien pomysł...


piątek, 3 kwietnia 2015

Nowe i stare Zabrze

Pięknie oświetlony kościół pw. św. Franciszka na Zaborzu z pocz. XX w. góruje nad współczenym, niedawno otwartym odcinkiem trasy szybkiego ruchu - DTŚ. Na pierwszym planie powojenna (lata 60-70 XX w.?) zabudowa pomiędzy Ślęczka i Matejki, a od ul. 3 Maja (Rostka, Rejtana, Szkolna, Rataja) zaczynają się osiedla przedwojenne. Na horyzoncie szyb "Carnall" z XIX w., a tuż obok zabudowa współczesnej EC "Zabrze". Zabrze to miasto architektonicznych kontrastów.



czwartek, 2 kwietnia 2015

Manhattan

Prawie...

No dobra, przegiąłem, ale zawsze skupiska wieżowców mogą kojarzyć się z tą słynną dzielnicą Nowego Jorku. Tym razem jednak mamy Zabrze i blokowisko przy Klonowej i Ślęczka. Ponownie brak liści na drzewach pozwala na ukazanie całości zabudowy. Ale już niedługo, bo wiosna idzie.


środa, 1 kwietnia 2015

Znowu ten komin??

Cóż poradzić na to, że komin EC Zabrze jest charakterystycznym punktem Zabrza, widzianym niemal z każdego jego punktu, a w dzielnicach Centrum szczególnie. Poniższy widok, przedstawiający ul. Ślęczka, jest nieco podobny do pokazywanego już na blogu, ale chyba fajniejszy, a przynajmniej bogatszy w elementy. Bo pal tam licho wspomniany komin, ale załapała się szkoła na Sienkiewicza, tuż za nią zabudowa EC Zabrze, szyb Królowej Luizy, eklektyczne kamienice na Ślęczka i w ogóle cała zabudowa tej ulicy w perspektywie. Widok bardzo przyjemny, szczególnie w pogodny wieczór.