niedziela, 31 stycznia 2010

08. Kwartał "Przy Linodrucie" - neoklasycystyczny familok?

Jeden z najciekawszych budynków w omawianym kwartale, to ten stojący przy skrzyżowaniu ul. Fabrycznej i Armii Krajowej. Podczas gdy bryła budynku od strony ulicy prezentuje formę symetryczną (pomijam prostopadłościenna parterową przybudówkę), to od strony podwórka widoczna jest asymetria bryły klatki schodowej. Obecność lizen i łukowań na elewacji od strony ulicy oraz fryzu na przybudówce nadaje budynkowi nieco neoklasycystyczny charakter.



08. Kwartał "Przy Linodrucie" - u zbiegu ulic

U zbiegu ul. Sobieskiego i Armii Krajowej znajduje się największy budynek tego kwartału. Jest to socrealistyczny blok mieszkalny z lat 50 XX w. Budynek ten cechuje się charakterystycznym portalem, stanowiącym wejście do biur "Linodrut S.A.", obecnie nieczynnych, pozostałości po okresie prywatyzacji w latach 90 XX w.   

08. Kwartał "Przy Linodrucie" - apteka

W obszarze omawianego kwartału znajduje się też stojący przy ul Fabrycznej budynek, mocno zintegrowany z zabudową "Linodrutu", choć od niej się różniący. Chodzi tu o budynek, w którym znajduje się apteka, o której już kiedyś pisałem. Budynek prawdopodobnie służył kiedyś jako zaplecze lekarskie (przychodnia?) dla pracowników "Linodrutu". Prawdopodobnie został wybudowany w latach 60-70 XX w. lub też wtedy zmodernizowany jako element starszej zabudowy.



08. Kwartał "Przy Linodrucie" - część zachodnia - suplement

Nawiązując do wcześniej już pokazanego podwórka przy ul. Armii Krajowej, nie mógłbym zapomnieć pokazać budynków, do których ono należy. Te dwa jednopiętrowe ceglane budynki z początków XX w. znajdują się naprzeciwko opisanych już budynków administracji kolejowej. Mają one budowę symetryczną, po jednej przelotowej klatce i nie wyróżniają się szczególnymi cechami architektonicznymi. Jeden z nich posiada dach dwuspadowy, drugi - płaski. Ściany mniejszego z nich sąsiadują bezpośrednio ze ścianami hali fabrycznej "Linodrutu".





wtorek, 12 stycznia 2010

Zagłosuj na mojego bloga


Głosowanie SMS na Blog Roku 2009 ruszyło!
Zapraszam wszystkich, których zainteresował mój blog, do wzięcia udziału w głosowaniu SMS.
Wystarczy wysłać SMSa o treści:


F00209


na numer:


7144


Koszt SMSa to 1,22 zł brutto.


Z góry wszystkim głosującym serdecznie dziękuję!

poniedziałek, 11 stycznia 2010

08. Kwartał "Przy Linodrucie" - secesja

Omawiany kwartał, choć niewielki, grupuje naprawdę ciekawe obiekty architektury początków XX w. Widoczna poniżej kamienica, znajdująca się przy ul. Armii Krajowej, reprezentuje dosyć rzadki w Zabrzu, przynajmniej poza śródmieściem, obiekt secesyjny (ok. 1905 r.). Piękny i samotny w swej odmienności budynek.

08. Kwartał "Przy Linodrucie" - narożny dom

Na rogu ul. Malczewskiego i Sobieskiego stoi narożny dom charakterystyczny dla zabudowy wielkomiejskiej. Stanowi on relikt po zabudowaniach, które znajdowały się tutaj przed laty (większość wyburzono w latach 70 XX w.). Kamienicę tą wybudowano prawdopodobnie na samym początku XX w., w 1905-1910 r. Posiada on cechy eklektyzmu. Obok ostał się również przyklejony do niego niższy budynek wybudowany w podobnych latach. 


Oba budynki, choć w zasadzie wchodzą w obręb os. Sobieskiego, to jednak ze względu na inny typ zabudowy umieściłem je w Kwartale "Przy Linodrucie".   
Podwórko obu budynków jest otwarte z obu stron i wychodzi niemal bezpośrednio na zabudowę os. Sobieskiego. Czerwona cegła stanowi charakterystyczny element podwórek aż po lata 30 XX w.

niedziela, 10 stycznia 2010

08. Kwartał "Przy Linodrucie" - neoklasyk

We wschodniej części kwartału, tuż za DMiTem, stoi bardzo interesujący budynek, choć dla laika dość niepozorny, na dodatek skryty wśród drzew - w ciepłym okresie roku, kiedy liście na drzewach, niemal niewidoczny. Budynek ten, zbudowany został w stylu historyzmu o cechach neoklasycystycznyxh, prawdopodobnie w II poł. XIX w.
Choć od strony ulicy wygląda dosyć niepozornie, od strony podwórka prezentuje się nad wyraz ciekawie. Asymetryczna zabudowa elewacji, z balkonami, wykuszami, wysuniętymi poza obręb klatkami, schodami z galeriami, bardzo ubogaca dosyć monotonną bryłę budynku.



czwartek, 7 stycznia 2010

Witryna "Around the World" indeksuje Fotosubiektywnik

Dzisiaj dodano mojego bloga do witryny Around the World, archiwizującej fotoblogi o różnych zakątkach świata. Częścią witryny jest również blog, informujący o aktualizacjach w witrynie.



Mój Fotosubiektywnik (lub FotoZabrze, jak niektórzy również nazywają) wisi sobie tutaj

piątek, 1 stycznia 2010

Statystyka za 2009 rok

Bo nowy rok nastał, zatem krótkie i lakoniczne podsumowanie oglądactwa mojego bloga w 2009 (od czerwca 2009):
  • odsłon 1639
  • odwiedzających 750
  • odwiedzających pierwszy raz 521
  • powracających 229
  • obserwatorów ehm, 4
  • średnia ilość odsłon:
    • 6/dzień
    • od listopada - 18/dzień
    • w grudniu - 29/dzień
Niewiele to chyba, ale mnie cieszy tendencja wzrostowa :o)
Dziękuje Wam, wszystkim odwiedzającym, komentującym i obserwującym!

A że materiał rośnie, blog się rozwija, nieustannie zapraszam do obserwowania, komentowania i oceniania (to te gwiazdki pod postami - bardzo prosta procedura oceniania).

Dziękuję jeszcze raz i zapraszam.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...