Strony
▼
wtorek, 30 września 2014
sobota, 27 września 2014
piątek, 26 września 2014
Jedyne takie chlewiki
Obiecałem pokazać chlewiki z Os. Północnego, zatem pokazuję.
Znajduje się tam tylko jedno zabudowanie z chlewikami (podobno było więcej), ale za to piętrowymi. I do tego z dachem dwuspadowym kombinowanym, co stanowi rzadkość. Chlewiki posiadają system gnojaków, ale wewnątrz, a nie na zewnątrz. W podłodze chlewików znajdują się otwory i wyżłobienia, które prowadzą do murowanych zbiorników pod chlewikami, dokąd spływały ścieki trzody chlewnej. Niestety, ścieki trzeba było potem wyciągać wiadrem. Od dawna nikt tam już świnek nie hoduje. Za to potem chlewiki adaptowano do hodowli królików lub gołębi. Podane informacje posiadam z rozmowy z mieszkańcem osiedla.
czwartek, 25 września 2014
niedziela, 21 września 2014
czwartek, 18 września 2014
Zwiedzamy Linodrut! Cz.3 - krajobrazy
Były wnętrza, teraz zewnętrza tytułowej fabryki. Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie uwiecznić od wewnątrz tego, co niemal codziennie widzę od zewnątrz, czyli zabudowań, murów i terenu Linodrutu. Na szczęście dopisała pogoda, czyli pochmurne niebo i rozproszone światło. Najdziwniejszy dla mnie jest widok mojego osiedla na ostatnim zdjęciu, gdzie na pierwszym planie stoi długa ściana budynku z malowniczymi łukowatymi oknami i portalami.
środa, 17 września 2014
Typologicznie
Sześć fasad budynków Os. Północnego przy ul. Wolności, z charakterystycznymi parami ostrołuków, spełniającymi funkcje okien witryn sklepowych lub zakładów usługowych. Na ostatniej fasadzie ostrołuki znajdują się na arkadzie, a nie stanowią otworów okiennych. Jeden z ciekawszych przykładów architektury mieszkaniowej w Zabrzu.
poniedziałek, 15 września 2014
niedziela, 14 września 2014
Zwiedzamy Linodrut! Cz.1
Jak mieszkam 13 lat w Zabrzu, a od 10 blisko Linodrutu, tak dopiero pierwszy raz nadarzyła się okazja, aby go zobaczyć od środka. Zawdzięczam to Europejskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego, Dariuszowi Waleriańskiemu z Muzeum Miejskiego Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badania Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który wizytę zorganizował, ale przede wszystkim mojemu dobremu koledze, który namierzył wydarzenie i mnie zapisał. Dziękuję Wam serdecznie.
Ta stara fabryka, która obecnie nazywa się "Trawipol II" (ale będę ją nazywał po staremu, "Linodrut"), widoczna z mojego okna, powoli zanika. Wyburzono kilka hal, głównie magazynowych, ale główne maszynownie nadal pracują. Było kilka postów na jej temat, ale poniższy będzie pierwszym, prezentującym ją od tej drugiej strony, od środka. Zwiedzający, w tym ja, mieliśmy niebywała okazję zaglądnąć niemal do każdego zakamarka obecnego zakładu. Zdjęć się nieco uzbierało, dlatego podzieliłem je na trzy posty. Pierwszy, niniejszy, poświęcam wnętrzom starych hal, w których wciąż pracują maszyny pełną parą, a od wielu lat nieodnawiane ściany (choć osprzęt współczesny i na nos nie kapie deszcz) zapewniają naprawdę niesamowity klimat starych fabryk.
sobota, 13 września 2014
Tafla
Jeszcze jesteśmy na Os. Północnym. Domy na tym osiedlu są poustawiane rzędami południkowo, a wąskie szpalery pomiędzy nimi - równoleżnikowo (podobne jest Os. Różańskiego). Kałuża tylko podkreśla "korytarzowość" tych szpalerów. Występ na drugim planie, nieco blokujący widoczne przejście, to jedyne zachowane na osiedlu komórki (chlewiki). Ale o nich później...
piątek, 12 września 2014
Komin
Jest taki jeden imponujący komin, który widać niemalże na wjeździe do Zabrza od strony Gliwic. Gruby i dosyć wysoki stożkowaty komin znajduje się na budynku żydowskiego Os. Północnego na wysokości ul. Słowackiego. Zapewne każdy Zabrzanin kojarzy ten komin. Należał on do miejscowej piekarni, która już dziś nie istnieje. Ale czy ktoś z tego komina dziś korzysta? Czy leci jeszcze z niego dym?
środa, 10 września 2014
poniedziałek, 8 września 2014
Czarnobiałe zaułki
Jeszcze jestem przy ul. Pawliczka. Tym razem nie kamienice, ale ich podwórka. I na nich samochody. Niestety, w dzisiejszych czasach trudno uniknąć ich obecności w miejscach pamiętających początki ubiegłego wieku. Ale to też znak naszych czasów - sztafaż definiujący czas, w którym zrobiono zdjęcie. Może te zdjęcia będą stanowić dokument tego, jak na pocz. XXI w. wyglądało Zabrze?
Ostatnie zdjęcie wbrew pozorom pasuje do pozostałych: jest podwórko, jest na Pawliczka, ma "zaułkowy" klimat. Tylko budynek współcześnie otynkowany. W pierwotnym kształcie ostały się tylko drewniane wsporniki alkierzowe okna.