Strony

niedziela, 17 lipca 2011

Jeszcze stoją

Byłem wczoraj niechcący w Zabrzu-Biskupicach. Choć na codzień tam pracuję, to wizyta miała charakter pozasłużbowy - musiałem odebrać auto. Zatem musiałem udać się tam komunikacja miejską (pomacham teraz Markowi Locherowi i komentarzom pod postem na jego blogu), co w dobie posługiwania się samochodami sprawiło mi niemałą radość.

Jadąc autobusem linii 111 ul. Hagera zauważyłem duże roboty budowlane między wspomnianą ulicą a ul. Nowobytomską. Tak, mijam ten plac budowy codziennie wracając z pracy, jednak od ul. Hagera za hałdami piachu góruje nad budowa ruina (bo jak inaczej to nazwać) pięknej wieży ciśnień z terenu dawnej Huty "Zabrze" z roku 1871. Wracając już samochodem, postanowiłem ją sfotografować - póki jeszcze stoi. Choć ma status zabytku, znając różne podejścia do takich obiektów, nie wiadomo, co się z nią stanie. A jeszcze obok ta budowa...

 Niedaleko, bardziej w stronę Biskupic, przy ul. Kasprowicza stoi budynek dawnej łaźni (Huty "Zabrze"?). Niestety nie mam o nim żadnej informacji. Też jestem ciekawy, jak długo postoi. Od lat powoli podupada.

Aktualizacja (info dostarczył Marek Locher): Łaźnia należała do kop. Concordia, której główne szyby i przeróbka graniczyły z terenem huty w pustym dziś miejscu przed wieżą ciśnień (idąc od Hagera) ale po prawej stronie.

piątek, 15 lipca 2011

Nowość na blogu - mapa sfotografowanych miejsc

Dodałem nową stronę, gdzie zamieściłem mapę dzielnicy Zabrze Centrum Południez z zaznaczeniem sfotografowanych kwartałów.
Zapraszam!



wtorek, 12 lipca 2011

Kwartał "Przy torach" cz. 2

Ulica Pułaskiego skręca łukiem do ul. Szczęść Boże i tuż przy zakręcie stoi lekko odosobniona stara kamienica. Brak sąsiadujących budynków obecność zieleni powoduje, że jest dosyć malowniczo ulokowana, przypominając przez to trochę wiejskie klimaty, trochę jak ze spaceru w Mikulczycach.
Natomiast na drugim końcu ulicy stoi kolejny samotny budynek, jednak już w miejskim otoczeniu (relatywnie bliskie sąsiedztwo innych budynków, małe "miejskie" podwórko, brukowana ulica i chodniki).
Tak mniej więcej w połowie odległości między ww kamienicami znajduje się podwórko otwarte na ulicę na skutek przeprowadzonych w ub. latach wyburzeń starej zabudowy (niestety przeze mnie już nie udokumentowanych). Podoba mi się klimat tego podwórka: jasna cegła kamienicy poprzekładana pasami ciemnej, brukowana droga i trochę klaustrofobiczny klimat utworzony przez ściany pobliskich budynków.

poniedziałek, 11 lipca 2011

Kwartał "Przy torach"

Kwartał "Przy torach" sąsiaduje bezpośrednio z opisywanym niedawno Kwartałem "Szczęść Boże". Jest to relatywnie mały obszar miasta przy ul. Pułaskiego, ale za to cechujący się dosyć oryginalnymi kamienicami oraz ułożonymi południkowo całkiem rozległymi podwórkami.


Pokaż fz_przy torach na większej mapie

Na początek najoryginalniejsze i najbardziej okazałe podwórko w okolicy, wg mnie jedno z najpiękniejszych. Co decyduje o jego urodzie? Zabudowa to 3 osobne ceglane kamienice (czy wolno mi użyć słowa "familoki"?) ustawione na planie litery U (lub też podkowy). Południową ścianę stanowi nowoczesna ściana ZUS-u, na szczęście również czerwona i klinkierowa, przez co nie odcina się za bardzo od widoku starych kamienic, a wręcz stanowi miłe dopełnienie i zamknięcie podwórka.
  Na podwórku znajdują się, a jakże, stare komórki oraz piętrowa zabudowa gospodarcza z gołębnikiem.
  Bliskie naprzeciwległe ustawienie kamienic nieco ogranicza widoki.
Na zakończenie kolorowa impresja.
 

piątek, 8 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże", cz. 5

Na zakończenie tego kwartału dwa miejsca.

Tuż naprzeciwko wspomnianej "Biedronki" znajduje się kamienica zbudowana na planie podkowy nierównoramiennej. Może ona sama, jak i jej podwórko, nie posiadają w sobie wiele uroku, jednakże dodając do tego otoczenie, widoki z okien klatki schodowej i samą, dosyć uroczą klatkę schodową - wszystko to razem tworzy bardzo fajną atmosferę. Przepraszam za może skojarzenie na wyrost, ale robiąc to poniższe zdjęcie, słyszałem w uszach wyobraźni "Penny Lane" Beatlesów.

 I na podwórku znów historyczny reprezentant małej architektury - komórki.
 Kolejne podwórko innej kamienicy. W zasadzie niedostępne (zamknięta brama od ulicy i drzwi od podwórka), ale z otwartym portalem do klatki schodowej. Dzięki temu mogłem zrobić poniższe zdjęcie. Podwórko unowocześnione, a ogródkami przydomowymi, 
a w tle góruje wieża ciśnień Szpitala Klinicznego nr 1.
A oto wnętrze owej klatki.

wtorek, 5 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże", cz. 4

Wszedłem w końcu na podwórko, które będąc zamkniętym na zasuwę (ale bez kłódki) odstraszało mnie nieco. Ale przemogłem się, i oto efekt.

Samo podwórko nie należy do tych "śląskich", z czerwoną cegłą, klopsztangą, komórkami, ludźmi w oknach, czy gołębnikiem. Jednakże jego otoczenie, a szczególnie boczna ściana budynku z dwuspadowym dachem i trzema kominami (z kwartału Kobylińskiego) góruje nad podwórkiem, nadając mu pewien klimat, który bardzo lubię (zimą miałbym z komina dym, no ale trudno - mamy lato).
 Na podwórku znajduje się dosyć dziwna zabudowa. Nie są to komórki, ani inne przydomowe zaplecze gospodarskie. Wygląda to na magazyn lub jakiś warsztat (kraty w oknach, blaszane drzwi). Niestety nie mam wiedzy o tym, co tam wcześniej mogło być. Może ktoś z czytelników wie?

poniedziałek, 4 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże", cz. 3

Północna część ul. Szczęść Boże to w zasadzie, poza opisanym w poprzednim poście zespołem kamienic i dwoma osobnymi kamienicami, sama nowa architektura: budynek ZUS i zabudowa pawilonowa z Biedronką. Jednak strona południowa może poszczycić się jeszcze kilkoma świadkami przeszłości.


Tuż obok poprzednio opisywanego podwórka "za płotem" znajduje się kolejne podwórko, z bardzo klasyczną elewacją podwórkową, czyli "kocie uszy" - dwa pionowe ciągi z kanalizacją (wc) o przekroju trójkątnym, wystające poza obrys bryły budynku.
Z drugiej strony podwórka ustawiona w jego osi ceglana budka, czyli budynek gospodarczy typu komórek przydomowych, ale - o dziwo! - z dwuspadowym dachem.
Na kolejnym podwórku (tzn. dopiero za GSG) znajduje się... inna kamienica - taki sympatyczny ewenement. Nie twierdzę, że to jakaś wybitna rzadkość, jednakże nie jest to typowe rozwiązanie podwórkowe (w okolicy znam takie trzy, choć może być ich więcej).
Widok z korytarza powyższej kamienicy.




sobota, 2 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże", cz. 2

Tym razem narożnik kwartału, znajdujący się przy ul. 3 Maja. Narożnik ten bardziej jest znany z widoku od ulicy, gdzie góruje niemal nad dworcem PKP, wyróżniająca się bardzo ciekawa architektura narożnej kamienicy.
 Jej zaplecze już jest mniej znane, choć wg mnie równie interesujące, czy raczej bardziej malownicze.
Trzy znajdujące się z tyłu podwórka cechuje gęsta zabudowa i dosyć klaustrofobiczna atmosfera.


piątek, 1 lipca 2011

Kwartał "Szczęść Boże"

Szczęść Boże to handlowa ulica w dzielnicy Zabrze Centrum-Południe. Znajduje się ma niej m.in. tam budynek słynnego ZUSu oraz mniej słynny market "Biedronka". Ulica ta stanowi oś kwartału o tej samej nazwie. Kwartał w zasadzie obejmuje zabudowania wraz z podwórkami wokół wspomnianej ulicy, z pominięciem narożnika z ul. Mehoffera (to przecież Kwartał "Kobylińskiego") oraz z uwzględnieniem grupy kamienic przy rogu ul. 3 Maja i Szczęść Boże.



Pokaż fz_szczesc boze na większej mapie

Kwartał ten jest dosyć bogaty w starą zabudowę - w sumie jest to pierwszy kwartał na moim blogu o tak silnych cechach wielkomiejskich (dużo gęsto stojących kamienic).

Zacznę od skromnej zabudowy podwórka na brzegu Kwartału, tuż przy Kwartale "Kobylińskiego" . Niestety teren prywatny, ale jakoś udało mi się zagadać gospodarza i cykłem jeden obrazek (zresztą brama była otwarta, więc chyba można było wejść?). Musiałem mieć ten zaułek.
Tuż obok znajduje się podwórko z wykorzystaną częściowo przestrzenią przez nową zabudowę. 
Jednakże trochę staroci się ostało, w tym stare ginące komórki przydomowe (czy tam chlewiki...)
 
 Idąc dalej znajduję świetną wysoką kamienicę o dosyć skromnej elewacji, ale za to z otwartym dosyć ciekawym podwórkiem.Znajduje się na nim malutki budynek gospodarczy, centralnie ustawiony, przy którym malowniczo położyła się piaskownica. Dziwny może jestem, ale ciekawy to dla mnie widok. 
Jutro c.d. Kwartału.