Strony

piątek, 28 kwietnia 2017

Europejskie miasto?

Całe miasto to chyba jeszcze nie. Ale są w Zabrzu miejsca, gdzie architektura fajnie gra z otoczeniem i z pewnej perspektywy naprawdę można dostrzec atrakcyjność (ekhem, europejskość) tego miasta. Plac Krakowski może być jednym z takich miejsc i zresztą to chyba najlepszy kandydat na rynek 


środa, 26 kwietnia 2017

Plac

Plac Krakowski zawsze mi się jawi, głównie podczas jazdy przezeń samochodem, jako konglomerat widoków wieżyczek eklektycznych kamienic oraz wież Kościoła Lutra i Szpitala klinicznego. I nigdy nie udaje mi się złapać tego obrazu takim, jakbym chciał. Stąd różne podejścia do tego tematu. Najpełniej chyba Plac i jego okolice ukazuje zrobione niemal równo 2 lata temu z dachu jednej z kamienic zdjęcie (tutaj), ale poniższe pokazuje chyba jego weselszy, bardziej optymistyczny odcień. W końcu mamy wiosnę!


wtorek, 25 kwietnia 2017

Wieżyczka

Jedną z najpiękniejszych zabrzańskich kamienic przy ul. Brysza zdobią dwie różniące się od siebie wieżyczki: jedna o przekroju kwadratowym, druga - okrągłym. Na poniższym zdjęciu widać akurat tą pierwszą, jednak drugą już fotografowałem z innego ujęcia, bo z dachu tejże kamienicy, a poza tym pojawi się w jednym z następnych postów.


poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Wodotrysk

Choć wczoraj było dosyć zimno, to zabrzańskie fontanny już tryskają od kilku tygodni. Fontanna na pl. Krakowskim jest jedną z 3 zabrzańskich fontann, chyba najmniejszą i jedną z dwóch podświetlonych. Troszkę jest toporna, ale fajnie, że urozmaica miejski krajobraz. Mam nadzieję, że będzie działać cały sezon, bo wczoraj miewała kaprysy.


piątek, 14 kwietnia 2017

Zabudowa

To już ostatni post z osiedla przy ul. Staszica w Rudzie Śląskiej. Tym razem różnorodność zabudowy. Typów budynków jest więcej, ale myślę, że poniższe zdjęcia wystarczą, żeby oddać magiczny charakter architektury tego ciekawego punktu miasta. 






czwartek, 13 kwietnia 2017

Podwórka i samochody

Dziś nadal kontynuacja osiedla przy ul. Staszica w Rudzie Śląskiej. Tym razem powiązane tematycznie obrazy tamtejszych podwórek i zaparkowanych samochodów. Wrzuciłem te zdjęcia specjalnie, żeby pokazać to, co już dawno widać na wielu fotografiach współczesnych miast: ślady cywilizacji - samochody, których często trudno uniknąć na zdjęciach, zawsze muszą się nawinąć. Z drugiej strony, to całkiem fajny sztafaż.








środa, 12 kwietnia 2017

Szeregowce

Oryginalna szeregowa zabudowa osiedla przy Staszica w Rudzie Śląskiej kojarzy mi się z rozwiązaniami architektoniczne stosowanymi w wiktoriańskich angielskich osiedlach robotniczych, pomimo, że jest tutaj trochę luzu - budynki nie są na kupie, nie są połączone, jak to tam bywało. Każda klatka ma swoje podwórko i przybudówki gospodarcze plus ogródki przydomowe z tyłu.





wtorek, 11 kwietnia 2017

Magicznie

Te rudzkie podwórka przy ul. Staszica w Rudzie Śląskiej są dla mnie magiczne - sielska ceglana architektura, symetryczna zabudowa, jasne przestrzenie, a wiosenną nocą przy księżycu do łowy przychodzą same miłe skojarzenia: ciepło, dom, zapach ciasta, czytanie książek w fotelu i ciepłe kapcie. Uhu, pojechałem ostro, ale takie miłe mam obrazy przy okazji niniejszego obrazka, jak i całego osiedla. Na pewno ma też w tym swój udział gra świateł, w tym czerwone światła neonu przy ul. Kościelnej.


poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Zawsze chciałem

To podwórko w Rudzie Śląskiej przy ul. Staszica zawsze mi się podobało. Podobał mi się ten wieloplanowy widok: chlewiki, budynki osiedla, a z tyłu górujący nad wszystkim blok. Dlatego od dawna chciałem uwiecznić ten widok na fotografii. Wczoraj mi się udało i oczywiście po raz kolejny okazało się, że niestety przy lustrzance małoobrazkowej nigdy nie może się udać złapanie rzeczywistego obrazu tak, jak go widać (aparat i jego obiektyw nie ma tego samego pola widzenia, co ludzkie oko). Jak na razie to zadanie spełniają tylko aparaty wielkoformatowe lub próba cyfrowego klejenia obrazów z obiektywu tilt-shift. No ale na razie z poniższego widoku jestem zadowolony. 


niedziela, 9 kwietnia 2017

Podwójna nisza

Ta ciekawa kamienica już gościła kilkukrotnie na blogu (tutaj, tutaj i tutaj), ale w zupełnie innym ujęciach. Tym razem strzał en face. Zastanawiam się tylko, co było lub czy czy w ogóle coś było w dolnej niszy tego budynku? W górnej nadal stoi św. Florian.  


sobota, 8 kwietnia 2017

Kamienice przy 3 Maja

Ulica 3 Maja, poza ul. Wolności,  jest jedną z najważniejszych i najstarszych arterii Zabrza. Dlatego przy niej i w jej okolicach można natknąć się na największe skupiska starej przedwojennej architektury. W końcu to na tym terenie znajdował się zalążek dzisiejszego zabrzańskiego śródmieścia - Osiedle Dorota. Poniżej tylko dwa przykłady z okolic ul. Rymera i Weindoka, ale temat z mojej strony będzie wymagał głębszej eksploracji.





czwartek, 6 kwietnia 2017

Narożnik

Po wczorajszym "cieniasie" tym razem jeden z zabrzańskich budynków narożnych (róg ul. 3 Maja i Wolskiego). Tego typu kamienic w naszym mieście jest naprawdę sporo. Wyjątkowa na tle innych kamienic bryła oraz lokalizacja u zbiegu ulic powoduje, że zawsze przyciągają wzrok i sa wyjątkowo fotogeniczne. Planuję ustrzelić je wszystkie.


środa, 5 kwietnia 2017

Cienias

Jest w Zabrzu kilka takich ostro uformowanych budynków - chwilowo w głowie mam, poza poniższym (ul. Rejtana), w sumie tylko jeszcze kilka w Mikulach (choć chyba nie aż takie ostre). Ciekawi mnie, jak wewnątrz wyglądają pomieszczenia mające tak ściętą ścianę? Czy są tam trójkątne pokoje? Czy to może tylko ściana korytarza?


wtorek, 4 kwietnia 2017

Prawie sielsko

Skrzyżowanie ul. Matejki i Rostka.