Tak między Bogiem a prawdą, dzieciństwo na Śląsku najpiękniej kojarzy mi się ze słonecznymi dniami, kiedy to mocne popołudniowe słońce oświetlało mój familok i wtedy jego cegła stawała się naprawdę czerwona. A że słońce, to i zabawa, przebywanie na dworze, więc same fajne skojarzenia. Zresztą czerwonoceglana śląska architektura najbardziej chyba jest widoczna (i piękna) właśnie skąpana w mocnym niskim słońcu (rankiem lub późnym popołudniem). A że dziś (dla mnie) dzień wolny i mocne słońce pokazało się w przejrzystym powietrzu, udałem się na kilka chwil do Biskupic, połapać co nieco.
Strony
▼
piątek, 31 maja 2013
sobota, 18 maja 2013
piątek, 17 maja 2013
czwartek, 16 maja 2013
środa, 15 maja 2013
wtorek, 14 maja 2013
EC Zabrze cd, czyli obiekty zewnętrzne
Tym razem kilka ujęć z terenu zakładu. Na pierwszym z nich ostatnia z trzech chłodni kominowych. Na Google Maps wciąż widać trzy. Drugi budynek bardzo malowniczy, niemal jak z makiety kolejki PIKO. Na trzecim bus, widać zadbany i użytkowany, ale gdy patrzę na mapy Mr. Googla, to go widać w tym samym miejscu. Chyba po prostu jego miejsce parkingowe.
poniedziałek, 13 maja 2013
EC Zabrze
...czyli efekty sobotniej wycieczki.
Przyjemnie, że niektóre zakłady zdobywają się na tego typu akcje (zresztą to już nie pierwszy raz): wpuszczamy ludzi z zewnątrz, opowiadamy im o historii i teraźniejszości zakładu i jeszcze pozwalamy im fotografować. To ostatnie podobało zresztą mi się najbardziej.
Na początku pokazano nam krótką prezentację o zakładzie, a następnie odbył się spacer po zakładzie w towarzystwie 3 sympatycznych inżynierów. Hala turbin, sterownia, spacer po terenie i dyszownia (lub coś w tym stylu, czyli "podpiwniczenie" kotła). Całość równe 2h. Bardzo fajnie, choć liczyłem na więcej, że będzie więcej do oglądania, że zakład jest ciekawszy. Niewątpliwą dla mnie zaletą tego zakładu jest wiekowa imponująca zabudowa (biurowiec, hala turbin, mniejsze budynki na terenie zakładu, choć już nieco zaniedbane). Podsumowując: więcej takich akcji! Brawo EC Zabrze!
Poniżej kilka impresji: hala turbin i główny budynek zakładu (biura, wspomniana hala i zabudowa kotła - ta stalowa konstrukcja nad budynkiem, to elektrofiltry). CDN
niedziela, 12 maja 2013
Dwa światy
Wczoraj EZ Zabrze ponownie udostępniło swoje podwoje dla zwiedzających. Rok temu oglądałem zdjecia z wycieczki u Marka i Maćka. Wczoraj natomiast towarzyszyli mi Sewer i Marcin. Ciekawe, czy oni też coś wrzucą?
Wkrótce (mam nadzieję, że już jutro) kilka obrazów złapanych przeze mnie podczas wycieczki z okazji dnia otwartego w EC Zabrze.
środa, 1 maja 2013
Ponownie w czerni i bieli
Ul. Mikulczycka (pierwsze) oraz Dąbrowskiego (pozostałe trzy).
Drugie i trzecie znajdują na przeciwległych ścianach jednej kamienicy - ciekawe rozwiązanie. Z reguły komórki (chlewiki) ulokowane są na podwórkach prostopadle lub naprzeciwko kamienicy. W tym przypadku umieszczono je na ścianach bocznych. Nie wiem, dlaczego w ten sposób. Prawdopodobnie pierwsze z nich, murowane były zbudowane pierwotnie, pozostałe po prostu dobudowano później, tańszymi środkami (więcej drewna, prostsza konstrukcja). Te na 4 zdjęciu to też to samo podwórko, ale komórki ulokowano normalnie - po prostu na podwórku, naprzeciw ściany kamienicy.