piątek, 11 maja 2018

Znalezione - nie kradzione

Mieszkam w pobliżu Linodrutu, który od kilku lat ulega powolnej dezintegracji, a od ubiegłego roku już permanentnemu wyburzaniu. Dlatego na bieżąco widzę zmiany za oknem na miejscu tej fabryki. Wczoraj, przechodząc z synem obok ostatniego budynku, który się po niej ostał, tuż przy ul. Żeromskiego, wszedłem do środka zerknąć. I od razu na podłodze zobaczyłem te zdjęcia, przedstawiające ul. de Gaulle'a z obu stron wiaduktu kolejowego. Niestety, nie wiem, kto jest autorem tych zdjęć, czy kiedykolwiek ktoś je publikował, czy to zdjęcia do szuflady jakiegoś amatora, pracownika Linodrutu. I dlaczego akurat takie kadry? Czy to może zdjęcia poglądowe, przedstawiające możliwości lokalizacyjne drogowskazów do zakładu, jak to widać na pierwszym zdjęciu? Nie wiem. Ale fajne jest to, że te zdjęcia świadczą o tym, jak wiele jest obrazów naszego miasta na zdjęciach u ludzi w szufladach, o których nie mamy pojęcia, a które pokazują zupełnie nieatrakcyjne, "niewidokówkowe" miejsca miasta. Niestety jestem Zabrzaninem od 2001 r., zatem nie jestem w stanie umieścić w czasie ich wykonania (pewno gdzieś na przełomie lat 70 i 80) - może ktoś pomoże? Swoją drogą jestem zaskoczony, że koło wiaduktu stał kiedyś kiosk. 

13 komentarzy :

 1. Patrząc na to co w kiosku to pewnie połowa lat 80-tych.

  OdpowiedzUsuń
 2. spójrzcie na skode to jest 120 lub 125 czyli napewno po roku 1983

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, to jest trop! Dzięki :o)

   Usuń
 3. A nieco niżej była Cepelia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem Zabrzaninem od 2001, więc nie ogarniam :o)

   Usuń
 4. No i "Stylowa"

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale te akurat to nie moje :o)

   Usuń
 6. Zachować od zapomnienia. Takie prace jak na tym blogu mają swoją wielką wartość. To przepiękne archiwum .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale chyba to trzeba nieco uporządkować. Pracuję nad tym. Coś nowego już wkrótce ;o)
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. W komentarzach uzyskałeś sporo podpowiedzi. :) To niesamowite jak szybko i jak bardzo zmieniają się miasta. Jak ktoś mieszka w danym mieście od zawsze to właściwie nawet nie zauważa tych zmian, po prostu przyjmuje je jak zmianę pogody czy pory roku. :) Piękne odkrycie. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to zauważam. Jakże żałuję, że kiedyś fotografia była nie dla każdego. Ciekawym widoku tylu okolicznych zakamarków w dawnych czasach (20, 50, 100 lat temu...). Pozdrawiam :o)

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...