Strony

niedziela, 29 maja 2011

Kwartał "Sierotki"

Tuż przy skrzyżowaniu dwóch dużcyh zabrzańskich ulic Roosevelta i De Gaulle'a znajduje się kwartał "Sierotki". Obejmuje on w zasadzie dwa ciągi budynków wzdłuż wymienionych ulic, kończące się odpowiednio na ul. Szczepaniakowej i Chodkiewicza. Od "wewnątrz" granice kwartału wyznacza ul. Sierotki oraz teren os. Brzóski. Ciąg funkcjonalistycznych zabudowań od ul. De Gaulle'a jest raczej mało interesujący dla Fotosubiektywnika, jednakże zabudowa między ul. Roosevelta a Sierotki to ciąg starej zabudowy i małych i dosyć licznych (8) podwórek.


Pokaż fz_sierotki na większej mapie


Sierotki 8 i 6 to dwie niemal bliźniacze kamienice, jednakże ta pierwsza wydała mi się bardziej interesująca. Do tego na jej podwórku znajdują się fajne kolorowe komórki.
 Sierotki 10 to już duże podwórko, którym można na skróty łatwo dojść do ul. Roosevelta. Wejścia na podwórko strzegą dwie typowe stare kamienice z pocz. XX w.
Przy ul. Roosevelta znajduje się szereg starych budynków z niewielkimi podwórkami. Jedno z nich jest  niestety niedostępne (teren prywatny). Pozostałe pokazują swoje dosyć ciasne oblicze. Zabudowa ostatniego z nich jest na dodatek dosyć zaniedbana. I znów wszechobecne komórki - muszę kiedyś udokumentować ten typ podwórkowej zabudowy. 

niedziela, 15 maja 2011

Kwartał "Kobylińskiego"

Gdy niechcacy znajdziesz się na niemal w samym centrum miasta, na ul. 3 Maja, przy dosc ruchliwym skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego i Lutra, nad którym góruje piękna wieża ciśnień Szpitala Klinicznego nr 1, po kilku krokach ul. Krasińskiego natkniesz się na niewielki placyk. Zielony skwerek służacy za kanciaste rondo znajduje się tuż obok długaśnego wygiętego budynku mieszkalnego z lat 30 XX w. Ten budynek, jego podwórka, wspomniany skwerek/rondo oraz ściana budynków przy ul. Kobylińskiego.


Pokaż fz_kobylińskiego na większej mapie


Na teren podwórka można dostać się przez dwa stare tunele (bramy).
 Samo podwórko nie zachwyca szczególną ilością interesujących elementów, jednakże długa łukowata ściana głównego skrzydła budynku malowniczo otacza jego teren, pokryty głównie przydomowymi ogródkami.
Malownicze gołębniki na jednym z ogródków (tak, tak, te na drugim planie).
Posylwestrowy widok z okna jednek z klatek schodowych.
 Od strony północnej podwórko nie posiada bramy - wejśc można na nie od podwórka poniższej, starej i interesującej kamienicy. Podwórko to, ze względu na teren wspólny z omawianym wyżej podwórkiem, wraz z budynkiem zaliczyłem do Kwartału "Kobylińskiego".

niedziela, 8 maja 2011

Krótki spacerek

Wybrałem się ostatnio na ponadgodzinny późnopopołudniowy spacerek po okolicy. Jako że świeciło ostre słońce, odeszłem od swojej konwencji, bazującej raczej na rozproszonym świetle pochmurnego nieba, i pokorzystałem nieco z możliwości zabaw światłem i cieniem. Ba, nawet użyłem innego obiektywu! (Mam tu na myśli zwykłą portretówkę 50 mm, która miejscami da się jednak wykorzystać jako skromny zoom). Poniżej efekt spaceru.

A kolejny kwartał już wkrótce.











niedziela, 1 maja 2011

Kwartał "Szczepaniakowej" c.d.

Kontynuuję rozpoczęty wcześniej temat kwartału "Szczepaniakowej". Tym razem część wschodnia ul. Sobieskiego. Znajduje się tam dosyć liczna reprezentacja starej architektury, jednakże większość stanowią mało ciekawe budynki o ubogiej elewacji. Poza tym dużo jest ma współczesnych (lata powojenne) "plomb" (dobudowanych budynków między starymi na miejscu wyburzonych w celu utrzymania ciągłości pierzei), tym mniej ciekawych. Sytuację ratują, jak zwykle, niewidoczne dla zwykłych przechodniów podwórkowe elewacje wspomnianych budynków i same podwórka (choć w złym stanie, lecz przez to ciekawe).

Ul. Sobieskiego.
Ul. Szczepaniakowej.
Ul. Sobieskiego po raz wtóry - tym razem ciekawa klatka schodowa.
Narożnik na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Roosevelta.
U. Roosevelta - w zasadzie jedno wielkie podwórko.